indėliai

Kas yra indėliai ir kaip jie veikia?

26 2024

Indėliai – tai bankų ir kredito unijų teikiama finansinė paslauga, leidžianti klientui investuoti tam tikrą lėšų sumą ir iš jos uždirbti palūkanų. Tai yra visiškai nerizikingas, pilnai valstybės apdraustas būdas įdarbinti savo pinigus tam tikram laikotarpiui.

Galima rinktis tarp terminuotų indėlių, kuomet lėšos yra įdarbinamos tam tikram periodui už fiksuotas palūkanas ir kaupiamųjų indėlių, kurie suteikia galimybę lėšas papildyti mokėjimais kada klientui patogu ir išsimokėti uždirbtas palūkanas esant poreikiui.

Effex.lt paskolų ekspertai dalijasi įžvalgomis apie tai kaip veikia indėliai, kokį tipą vertėtų rinktis priklausomai nuo finansinių tikslų ir pateikia atsakymus į kitus aktualius klausimus.

Kaip veikia indėliai?

Įnešdamas tam tikrą pinigų sumą į indėlį banke ar kredito unijoje, klientas jas „paskolina“ finansinei įstaigai, kurį lėšas naudoja savo veiklai finansuoti. Už naudojimąsi, klientas iš finansinės įstaigos uždirba palūkanų pagal nustatytą normą.

Tokiu būdu yra lengvai įdarbinamos turimos laisvos lėšos ir kaupiamos papildomos santaupos.

Nuo ko priklauso už indėlį siūloma palūkanų norma?

Finansinės institucijos siūloma palūkanų norma priklauso nuo: pasirinkto indėlio tipo, termino, rinkos tendencijų, vidinės institucijos politikos ir kt.

Indėlių tipai ir jų ypatybės. Išsamus palyginimas

Aspektas Terminuotas indėlis Kaupiamasis indėlis
Pinigų kaupimas/išėmimas Terminuoti indėliai reikalauja laikyti lėšas iki nurodyto sutartyje termino pabaigos (paprastai nuo 1mėn. iki 3m.). Per šį laikotarpį papildyti indėlio sąskaitos ar atsiimti joje esančių pinigų nepraradus sukauptų palūkanų negalima. Kai kurios institucijos pasirašant sutartį siūlo ir automatinio pratęsimo galimybę, tam, kad lėšos vėl būtų įdarbintos tam pačiam laikotarpiui ateityje ir klientui nereikėtų sukti galvos. Kaupiamieji indėliai klientui suteikia galimybę lanksčiau tvarkyti savo santaupas, leidžiant papildyti indėlį vienkartine ar periodine įmoka ir bet kada persivesti sau reikalingą pinigų sumą. Šis modelis kur kas labiau tinka tiems, kurie į šią investiciją žiūri kaip į taupymą nenumatytoms išlaidoms (finansinę pagalvę).
Palūkanų norma Terminuoti indėliai paprastai siūlo aukštesnes fiksuotas palūkanų normas, kurios yra nustatomos pasirašant sutartį ir nekinta viso termino metu. Tai reiškia, kad klientas iš anksto žino tikslią investicinę grąžą kurią gaus. Palūkanų normos kaupiamuosiuose indėliuose paprastai būna mažesnės ir yra perskaičiuojamos kasdien. Pagrindinis kaupiamojo indėlio privalumas šiuo aspektu yra tai, kad sukauptos palūkanos yra pervedamos kiekvieną mėnesį į kaupiamąją ar mokėjimo sąskaitą.
Minimali indėlio suma Paprastai reikalinga didesnė minimali pradinė suma, maždaug nuo 100 iki 1000 eurų, priklausomai nuo banko. Dėl šios priežasties, terminuoti indėliai yra labiau tinkami tiems, kurie turi daugiau laisvų pinigų indėliui atsidėti. Kaupiamieji indėliai leidžia pradėti santaupų kaupimą nuo labai mažų sumų, kad ir nuo 1 euro, todėl tinka tiems, kurie nori greitai pradėti kaupti santaupas.
Kada rinktis šio tipo indėlį? Terminuoti indėliai yra idealus pasirinkimas tiems, kurie pasiryžę atsidėti didesnę pinigų sumą indėliui ir nori užsitikrinti stabilią grąžą be jokių finansinių staigmenų. Jie puikiai tinka ilgalaikiams santaupų planams, pavyzdžiui, kaupiant didesniems pirkiniams. Kaupiamieji indėliai labiau tiks tiems, kurie nori turėti daugiau lankstumo tvarkant savo finansus, kadangi čia bet kada galima įnešti papildomų pinigų ar jų išsiimti neprarandant sukauptų palūkanų.

Dažniausiai Užduodami Klausimai (D.U.K.)

Kokia yra minimali suma indėliui?

Minimali suma, kurią galima padėti kaip indėlį, priklauso nuo pasirinktos finansinės įstaigos ir pasirinkto indėlio tipo. Terminuotam indėliui reikalinga minimali suma paprastai prasideda nuo 100 eurų, o kaupiamajam – nuo 1 euro.

Kaip sužinoti kokios yra indėlių palūkanos?

Naujausią informaciją apie indėlių palūkanų normas galima rasti internetinėse palūkanų palyginimo platformose. Čia pateikiama informacija iš pagrindinių bankų ir kredito unijų Lietuvoje tiek terminuotiems, tiek kaupiamiesiems indėliams.

Kokie aspektai svarbiausi renkantis indėlį? Trumpa atmintinė

  • Indėlio rūšis: Svarbu pagalvoti ar jums palankiau rinktis terminuotą ar kaupiamąjį indėlį. Už terminuotus indėlius paprastai siūlomos didesnės palūkanos, tačiau pinigai čia bus laikomi banke visą sutarties laikotarpį. Jei pinigus norėsite išsiimti anksčiau laiko – prarasite visas per laikotarpį sukauptas palūkanas. Kintamasis indėlis, nors ir yra su mažesnėmis palūkanomis, leidžia bet kada į indėlį įnešti papildomų pinigų ar jų išiimti.
  • Terminas kuriam galite leisti įdarbinti pinigus: Jei galite sau leisti atsidėti pinigus ilgesniam laikui – rinkitės terminuotą indėlį, kadangi uždirbsite daugiau. Priešingu, jei svarbesnis lankstumas, kur kas labiau apsimoka rinktis kintamąjį indėlio tipą.
  • Aktualus palūkanų skaičiavimo būdas: Terminuotam indėliui galioja fiksuotos palūkanos visą sutarties laikotarpį, todėl čia yra lengviau numatyti galutinę grąžą.  Kintamojo indėlio atveju, palūkanos yra perskaičiuojamos kasdien.
  • Finansinės institucijos patikimumas: Rekomenduojame rinktis tik gerai žinomus bankus ar kredito unijas ir atidžiai išsistudijuoti sutarties sąlygas.
  • Siūlomos palūkanų normos: Pasinaudokite internetinėmis indėlių palūkanų palyginimo svetainėmis surasti sau palankiausią pasiūlymą.

Kaip padėti indėlį į banką ar kredito uniją?

Pradėti kaupti indėlį – itin paprastas procesas:

  1. Apsilankykite banke ar kredito unijoje arba prisijunkite prie savo internetinės bankininkystės paskyros.
  2. Pasirinkite norimą indėlio tipą ir sąlygas, įskaitant terminą ir palūkanų normą.
  3. Nurodykite sumą, kurią norite paskirti indėliui.
  4. Patvirtinkite operaciją ir peržiūrėkite sutarties sąlygas.
  5. Įneškite pinigus į savo indėlio sąskaitą arba perveskite juos iš esamos mokestinės sąskaitos.